יעקב חסדאי

יעקב חסדאי

יליד ישראל (1938). בוגר בית הספר העממי תחכמוני בת"א (1952) ובית הספר התיכון העירוני צייטלין בת"א (1956). שירות חובה בצה"ל (גיוס נובמבר 1956). בתום שירות חובה נשאר בשירות קבע ומשם יצא ללימודים במסגרת צה"ל.
1961 1962 למד וסיים תואר ראשון בהיסטוריה של עם ישראל ומדעי המדינה.
1963 1965 מ"פ במשך שלוש שנים בגדוד 50. השתתף בפעולות תגמול של אותה תקופה.
1966            סמג"ד 202. סגנו של סא"ל יואב שחם ז"ל במבצע "מגרסה" סמוע.
1967            מלחמת ששת הימים סמג"ד 202. נפצע בקרב על עזה. קיבל צל"ש הרמטכ"ל ועיטור העוז על לחימתו.
1968 1970 מג"ד 202, במשך שנתיים במלחמת ההתשה. לקח חלק בפשיטה על האי שדואן.
1971            מג"ד בבית הספר לקצינים.
1972            מדריך בפו"מ.
1973           מלחמת יום הכיפורים. בראשיתה קצין חי"ר בחמ"ל פיקוד דרום באום-חשיבה. אחר-כך מפקד כוח חי"ר במסגרת אוגדה 162. לקח חלק בקרב בעיר סואץ וחילץ את כוחו מן העיר בלילה, לאחר שנכשלו ניסיונות חילוץ מן החוץ. נפצע ביום האחרון של המלחמה מחייל מצרי שנכנע ואחר-כך פתח באש.
1974          חוקר צבאי של ועדת אגרנט. חקר את הקרבות ב- 6-8 באוקטובר בסיני ואת הקרבות ב- 6-7 באוקטובר בגולן. ממצאי חקירותיו נזכרים לעתים קרובות בדו"ח הצבאי של הוועדה.
1974 1976 המייסד והמפקד הראשון של בית הספר המרכזי למ"כים בכרמיאל. הועלה לדרגת אל"מ. שירת בתפקיד זה שנתיים.

בעקבות ביקורתו על הצבא במלחמת יום הכיפורים במאמרים ובהרצאות, חל קרע ביחסיו עם הפיקוד הבכיר של הצבא ובעיקר עם הרמטכ"ל, וכתוצאה מכך סיים את שירותו.
לאחר פרישתו השלים את לימודיו האקדמיים וקיבל תואר דוקטור מן האוניברסיטה העברית על מחקרו בתולדות יהודי פולין. שימש שש שנים כמרצה להיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטה העברית. השלים במקביל לימודי משפטים וקיבל רישיון של עורך-דין. 

יעקב חסדאי נשוי לרוחמה , אב ל-7 ילדים וסב לנכדים. מתגורר ברובע היהודי בירושלים.

בשנת תשל"ט (1979) הקים את תנועת לאו"ר ("לב אחד ורוח חדשה") המציעה תכנית מקיפה ויסודית להבראת סדרי החברה והממשל במדינת ישראל. התכנית מבוססת על ערכים של כבוד, אחריות ובחירה ומשלבת שינויים מבניים במוסדות השלטון יחד עם תהליכים חינוכיים וחיזוק תפקידם של הפרט והקהילה.
החל משנות ה-80 , של המאה ה-20 , פועל יעקב חסדאי , בנוסף לפעילויות אחרות , בעזרה אישית ומקצועית בקרב עולי חבר המדינות, מופיע לפניהם בהרצאות, דואג לתרגום מאמריו לרוסית ונאבק למען מאות משפחות רבות אשר כספם נגנב בעת העברתו מרוסיה לארץ.

יעקב חסדאי נחשב כהוגה דעות מוערך בקרב חוגים רחבים , אף כאלו שאינם תומכים בדעותיו.  מאמרים רבים שכתב בנושאים חברתיים, מדיניים וביטחוניים מתפרסמים באמצעי התקשורת השונים. בכולם עובר החוט המקשר של חינוך לערכים ותביעה לאחריות מכל אדם ואזרח. במאמריו ובהרצאותיו מציג חסדאי  תהליכים העוברים על החברה והמדינה ומציע דרכים חדשות ומקוריות  לפתרון בעיות בפניהם אנו ניצבים מתוך ראייה יהודית וציונית ובמטרה לבנות חברה שזכות לחיות בה וכבוד להגן עליה.  

מבחר ממאמריו לוקטו ופורסמו ב – 4 ספרים :
                                    ·    "אמת בצל המלחמה"           הוצאת זמורה-ביתן ,               1978
                                    ·    "בעט ברזל"                     הוצאת קובצת לאו"ר -  ירושלים , 1982
                                    ·    "על סף היובל"                  הוצאת הד-ארצי ,                   1998
                                    ·    "זמנים של מבוכה" (ברוסית)  הוצאת פילוביבלון ,                  2003 

 בפרק זה בחרנו להציג רק מספר קטן של מאמרים. נקודות עיקריות ממאמרים נוספים מוצגים בפרקים אחרים של אתר זה , יחד עם דברים שאמרו וכתבו אנשי תנועת לאו"ר בעלוני התנועה , בכינוסים רעיוניים , בספרים ובפרסומים שונים.