לאו"ר - תעודת זהות

מי אנחנו? לאו"ר: לב אחד ורוח חדשה

תנועת לאו"ר הינה תנועה ציונית אשר הוקמה בשנת תשל"ט (1979) כקבוצה רעיונית ,  על ידי קבוצת אזרחים מכל רחבי המדינה ומכל שכבות החברה, ביוזמתו של יעקב חסדאי.
הרקע להקמתה היה משבר מלחמת יום הכיפורים והתהליכים השליליים שהלכו וגברו במדינה: השחתת המערכת הפוליטית, ירידת רמת המנהיגות, החרפת הקיטוב האידיאולוגי והחברתי וסימני החולשה שנתגלו בצבא.

הערכנו כי המשבר הפנימי במדינה יימשך ויעמיק ובתנאים של איום בטחוני חיצוני יסכן את עצם קיומנו. על כן יש צורך בהכנת תכנית מקיפה ויסודית להבראת סדרי החברה והממשל, תכנית שתוצג לפני העם בשעת מבחן כמוצא מן המשבר.

במשך שנים גיבשנו את הצעותינו במסגרת חבורה שנאמנה לערכים ורעיונות אלה. בחרנו לנו כשם וסיסמא מתוך הפסוק "ונתתי להם לב אחד , ורוח חדשה אתן בקרבכם" (יחזקאל י"א , י"ט) , ובקיצור : לאו"ר.

הצעות אלה אינן אוטופיה אלא חזון שניתן להגשמה. רעיונות בכיוונים אלה כבר נוסו והופעלו במדינות שונות. הן גם לא מתיימרות להפוך את חיינו לגן עדן, אלא אמורות לבנות כלים טובים יותר להתמודדות עם חולשות אנוש ועם כשלים אופייניים של הביורוקרטיה והפוליטיקה.

אכן, אלה הצעות ורעיונות מרחיקי לכת, אך גם הסכנות המאיימות עלינו הן כאלה. לא איכות חיינו בסכנה אלא עצם קיומנו.

לכן אין ברירה אחרת, אל מול הסכנה צריך להציב חברה שזכות לחיות בה וכבוד להגן עליה.

הצעות אלה אינן בגדר "ראה וקדש" אלא בסיס לחשיבה ולדיון.

הנוסח הראשון של הרעיונות וההצעות נכתב בראשית שנות ה-80 של המאה ה-20 , והוצג לציבור בדרכים שונות , בין השאר במסגרת בחירות לכנסת. כיום, למעלה מ-30 שנה לאחר שנכתבו, מול תמורות רבות שעברו על החברה והמדינה, ומול המשברים בפניהם אנו ניצבים, נוסחו הדברים מחדש, אך בעיות היסוד שהוגדרו וההצעות לפתרונן נותרו בעינן ואף קיבלו משנה תוקף.

 

איפה הם כולם?

כל אלה שחלמו על המדינה ... שנדדו על פני יבשות כדי להגיע אליה ... שיצאו אל שדות הקרב כדי להגן עליה ... שהקריבו את בניהם למענה ... איפה הם?
שערוריות , שחיתויות ואסונות – הכול עובר בשקט. הפוליטיקאים מובילים את העם מכישלון לכישלון – והם שותקים. המדינה מתפוררת – ואיש לא קם. למה ? למה הם נותנים לחלום שעליו חלמו להתנפץ לנגד עיניהם? ומה מבשרת השתיקה הזו?

 

(יעקב חסדאי , ערב ראש השנה תשמ"ח , בתוך הספר "על סף היובל")